Hosting Lokasyonunun SEO İçin Önemi

Anasayfa / Yazılar / Hosting Lokasyonunun SEO İçin Önemi

Hosting’in SEO için önemi hem evet hem de hayır şeklinde yanıtlanabilmektedir. Aslına bakarsanız 2010 yılında bu soruya kesin olarak evet SEO için önemli diyebilirdik.  Günümüz dünyasında özellikle internette hız oldukça önemli bir konudur. yani sunucunuz dünyanın başka bir ülkesindeyse o zaman sitenizi yönetmeniz de teknik açıdan zor olacaktır. Şu şekilde belirtelim siteniz Türkiye’de ancak sunucunuz Amerika’ da ya da dünyanın başka bir ülkesinde hizmet veriyor.  Birçok web sitesi halen sitesini başka ülkelerde host edip etmeyeceğini tartışıyor ve bu konuda da kararsızlık yaşıyor. Bu nedenle de uzakta bir ülkede sunucuyla çalışmak istiyorsanız bazı önemli hususlara da dikkat etmek durumundasınız.

GOOGLE SIRALAMASI 

Google sıralaması ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Örneğin siteniz yakında bir yerde host ediliyorsa o zaman daha hızlı bir şekilde yükseleceksiniz. Ancak sunucunuz uzaktaysa o zaman bulunduğunuz ülkeye göre sıralamayı göremeyebilirsiniz. Bu da müşterilerinizin size ulaşamaması anlamına gelecektir.

FİYAT VE MÜŞTERİ HİZMETLERİ

Sunucu hizmetini yurt dışından bir ülkeden almanın dez avantajlarından bir tanesi ucuz gösterilen fiyattır. Çünkü hizmetinizi ilk sene çok ucuz bir fiyata alırken sonrasındaki yıllarda bu fiyat birden yükselecektir.

WEB SİTESİ MUTLAKA HIZLI YÜKLENMELİDİR

Sitenizin açılış hızından tutunda yükleme hızına varıncaya kadar hepsi önemlidir. Dünyanın bir ucundaki host şirketine ait sunucuya yükleme yapmak ister istemez yavaş olacaktır. Bu durum ziyaretçilerinizi rahatsız edeceği gibi sizi de rahatsız edebilecektir. Bu nedenle de hostinginizi potansiyel müşterileriniz göz önünde bulundurularak tercih etmeniz gerekiyor. 

ALAN ADLARININ SEO’YA ETKİSİ

Bu konuda alan adlarının SEO’ya etkisinin olmadığını söyleyemeyiz. 2014 yılından itibaren yaklaşık olarak 100’ün üzerinde domain uzantısı devreye girdi. Bu da ülke uzantılarının çok fazla öneminin kalmadığını göstermektedir. Bunu da şu şekilde örnekleyebiliriz. Sitenizinadı.com.tr şeklinde bir alan adına sahipseniz o zaman Google otomatik olarak Türkiye ile sitenizi ilişkilendirecektir.

Günümüzde etkisi halen devam eden “hosting lokasyonu SEO sonuçlarını etkiler” efsanesi, Google mühendisi Matt Cutts’ın 2009 yılında, yani tam 5 yıl önce yapmış olduğu açıklamaya dayandırılıyor. Evet o günlerde olumlu etkisi olabilirdi, Türkçe yayın yapan bir sitenin Türkiye’de host edilmesi düşünülebilirdi. Ancak günümüzde Google Web Yöneticileri Araçlarından hedef kitle belirleyebildiğimiz için bunun SEO’ya hiçbir etkisi kalmamıştır.

SEO Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0(236) 408 85 80

Copyright © 2017. Viral SEO Tescilli Bir Markadır. Tüm Hakları Saklıdır. Marka Tescil No: 2017/09987
Top