SSL Sertifikasının SEO için önemi

Anasayfa / Yazılar / SSL Sertifikasının SEO için önemi

Web siteleri için gizlilik ve de güven önemlidir. Bu nedenle de site ile ziyaretçiler arasında kişisel bilgilerin gizliliği önem arz eder. SSL sertifikası ise bu verilerin şifrelenmesi için oldukça önemli bir konudur. Google her dönem güvenlik çalışmalarına önem vermiştir. Eğer ki sitenizde SSL sertifikası yok ise o zaman eksik olduğunuzu da bilmek durumundasınız. Üstelik son dönemlerde bu sertifikanın maliyetinin de düştüğünü gördüğünüzde almamanız için bir nedeninizin olmadığını da söylemeliyiz.

Google nadiren sıralama faktörleri arasında açıklama yapar. Bu konuda yaptığı açıklamada ise sitesinde HTTPS şifrelemesi kullananların ödüllendirileceğini açıklamıştı. HTTPS şifrelemesini sıralamada uygulayabilmek düşünüldüğü kadar kolay değildir bu bir takım riskleri ve de zorlukları beraberinde getirir. Bunun en öne çıkan tarafı ise maliyetlerinizi etkileyeceğidir. Çünkü SSL sertifikası aynı zamanda ek maliyet gerektirir. Ancak sitenizin daha hızlı yükselmesi güvenli siteler arasında gösterilmesi ve arama motorları tarafından sevilmesi gibi faktörler düşünüldüğünde bu maliyet farkı da geri planda kalır.

SSL SERTİFİKASININ SEO İÇİN AVANTAJLARI

Ø      SSL sertifikasına sahip olan bir site sıralamalarda daha hızlı bir şekilde yükselme sağlar. Google’ının sitenizi diğer sitelerden farklı görmesi için 200 sinyal vardır bunlardan doğru bir şekilde etkilenmeniz için sinyallerden bir tanesi de SSL sertifikasıdır.

 

Ø      Eğer ki bir alışveriş sitesi ya da hizmet sektörü içerisinde yer alan bir internet sitesiyseniz o zaman kullanıcılarınız tarafından daha güvenli olarak tanımlanırsınız. Ancak e-ticaret sitesi iseniz burada SSL’nin sitenizin yükselmesine çok fazla etkisi olmayacağı görüşündeyiz çünkü rakiplerinizin hepsi de sizin gibi SSL sertifikasına sahiptir.

 

Ø      Ticari işletmeler, yayıncılık, hobi gibi sitelerin yükselişine katkı sağlar. Çünkü bu tarz sitelerin büyük bir çoğunluğu da SSL’ye geçmiş demek değildir

GÜVENLİK VE İTİBAR

SSL kullanmanın genelde kredi kartı gibi işlemleri kullanan kişiler için önemli olduğu düşünülür ancak hassas bilgilerinde korunması açısından sitenize avantaj sağlar. 

https sitenizin kimliğini ispat etmesi demektir. Bu nedenle de kullanıcılar sizin hakkınızda olumlu düşüneceklerdir.

Eğer ki SSL sertifikasını yalnızca SEO için yapıyorsanız, sertifika isteğinizin 2048 bit ile oluşturulması,   en az 256 bit şifreleme desteği olması gerektiğini unutmayın.  

SEO Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0(236) 408 85 80

Copyright © 2017. Viral SEO Tescilli Bir Markadır. Tüm Hakları Saklıdır. Marka Tescil No: 2017/09987
Top